Vornado Reality Trust, americký realitný investičný fond, ktorý preferuje udržateľné architektonické riešenia, realizuje v New Yorku špeciálny projekt. Tentoraz má vývoj aj maďarský aspekt.

Ale začnime od začiatku. One Penn Plaza, jeden zo slávnych manhattanských mrakodrapov, stojí od roku 1972 v bezprostrednej blízkosti slávnej Pennsylvania Railroad. Pôvodná 57-poschodová budova, ktorú navrhol Kahn & Jacobs, bola vysoká 230 metrov a je stále jednou z iba 41 budov na Manhattane, ktoré majú svoje vlastné PSČ.

Panoráma mrakodrapu kedysi a dnes…

Renesancia prirodzenosti – alebo znovuzrodenie legendárnej stavby

Nová kapitola v histórii Penn Plaza sa otvorila, keď koncom 90. rokov minulého storočia prešla pod vlastníctvo spoločnosti Vornado. Renomovaná developerská spoločnosť pretvorila ikonickú budovu zhora nadol v súlade s diktátom doby. Jeden z týchto významných míľnikov bol realizovaný v roku 2010, kedy energetické zásobovanie budovy začala zabezpečovať unikátna kogeneračná elektráreň. Vďaka tomu sa uhlíková stopa budovy znížila na polovicu.

Ale znovuzrodenie nebolo pre Vornada ani zďaleka len energetickým prehodnotením

Z PENN 1 sa stala multifunkčná administratívna budova budúcnosti, v ktorej je ekosystém komfortu nájomníkov zabezpečený prvými tromi úrovňami. Nachádzali sa tu elegantné reštaurácie slúžiace WorkLife, moderné zasadacie miestnosti, salóniky, spoločenské priestory, konferenčné miestnosti a samozrejme mnoho ďalších komfortných funkcií.

V duchu udržateľnosti bol exteriér budovy postupne obnovený.
Okrem kompletnej obnovy fasád bola osobitná pozornosť venovaná aj zeleným ostrovom budovy.

Jedným z najkrajších z nich je ten na vrchole mrakodrapu. Jedinečne navrhnutá strešná terasa – okrem toho, že ponúka oslnivú panorámu pre tých, ktorí sa tam ubytujú – sa tiež znovuzrodila v duchu udržateľnosti vo všetkých svojich prvkoch. Architektonické riešenia, ktoré sú priaznivé pre klímu a životné prostredie, sú zhmotnené nielen v množstve zelených plôch, ktoré sa tu nachádzajú, ale aj v použitých stavebných materiáloch.

Aj tu kládli dizajnéri dôraz na použitie prírodných materiálov. Ich voľba padla na vápenec, ktorý ponúka odolné, estetické, jedinečné a mimoriadne užívateľsky prívetivé riešenia.

Ťažko si predstaviť uhlíkovo neutrálnejší stavebný materiál ako vápenec, keďže o jeho výrobu sa postarala matka príroda.

Z tohto pohľadu mu medzi architektonickými surovinami môže konkurovať jedine drevo. Vápenec má však okrem uhlíkovej neutrality mnoho vynikajúcich vlastností, ktorých význam sa stal v architektúre neprehliadnuteľným. Prvou z nich je jedinečná vlastnosť, že svetlý vápenec dokáže odolávať tvorbe tepelných ostrovov.

Hraničné prvky zelených ostrovčekov na strešnej terase mrakodrapu a ich prirodzené, estetické a pohodlné sedenie vytvoril Reneszánsz Kőfaragó Zrt.

Prirodzené riešenie

Vápenec zo Süttő je jedným z najkvalitnejších vápencov na svete.

Vďaka svojej farbe a štruktúre sa nezahrieva ani v tých najväčších horúčavách.

Skutočnosť, že účinne odoláva efektu tepelného ostrova, ho robí obzvlášť cenným v udržateľnej architektúre. Okrem mimoriadnej trvanlivosti, elegancie a jedinečnosti je tiež odolný voči soli a mrazu, ba čo viac, od ostatných vápencov sa vymyká výbornou spracovateľnosťou a odolnosťou proti opotrebeniu.

Preto si konštruktéri spoločnosti Vornado vybrali vysokokvalitné vápencové produkty spoločnosti Reneszánsz Zrt., ktoré im odporučili konzultanti Swenson Stone, ktorí dobre poznajú baňu Süttő a moderný spracovateľský závod.

Tak sa stalo, že účasť na znovuzrodení legendárneho PENN 1 zvyšuje medzinárodný úspech renomovanej maďarskej firmy, ktorá onedlho oslávi 75. výročie a ocenenie jedinečného vápenca Süttő v zámorí.